Sağlık

Ebru Zülfikaroğlu “Çağdaş Kadın Böyle Yapmaz”, Samimi ve Samimidir.”

Jinekoloji Kadın Doğum ve Genel Cerrahi Uzmanı, Seks Terapisti Doç. MAG Mart sayısının Kadınlar Günü özel içeriğinde Dr. Ebru Zülfikaroğlu kendi hikâyesini anlatarak kadının toplum ve iş hayatındaki yerini anlattı…
 

“Bizim toplumumuzda kadın ve doktor olmak çok zor” diyen Ebru Zülfikaroğlu, şöyle devam etti: “Geldiğimiz noktada mesleğimiz ve kadınlığımız ayaklar altına alındığı için çok üzgünüm. Her şeye rağmen bir hastamın memnuniyeti, hayata yeniden bağlanması tüm üzüntümü dağıtıyor.Bu memnuniyet her şeye değer.Bunun için her gün tutkuyla üretmeye ve kendi topraklarımda çalışmaya devam ediyorum.Eminim mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarımın bu tutkuyla engelleri aşacaklarına inanıyorum.Erkekler sadece tıpta veya cerrahide değil her alanda üstün ve yetenekli gösteriliyor.Bu toplumumuzda daha da fazla.

Mesleğimin ilk zamanlarında kadın cerrah, hatta doktor olamaz diyenler oldu. Şimdi sırf ben olduğum için bana ameliyat için gelen hastalarım var. Aslında bu algıyı düzeltmek bizim elimizde. Sahneye çıktıkça, kendimizi gösterdikçe insanlar alışacak ve ön yargılar kırılacak” dedi.
 

Çağdaş kadın tarifini de paylaşan Ebru Zülfikaroğlu, “Çağdaş kadının kendine has bir yolu olmalı. Çağdaş kadın öyleymiş gibi davranmaz, samimi ve özdür. Kendine karşı samimi ve dürüsttür. Kendini tüm kusurlarıyla, yenilgileriyle, zayıf yönleriyle kabul eder, saygı duyar, sever, sahiplenir. Kendine bakar, yaralarını sarar. Empati kurar, değer verir, topluma duyarlıdır. Bilime inanıyor, o. Bilimin ışığında kendini yeniler, ön yargılı değildir, eşitlikçidir. İnsanları, hayvanları, doğayı sever, bu sevgiyle ruhunu besler, geliştirir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu