Haber

Güney Kore, Kim Jong-un’un silah fabrikalarına ziyaretini değerlendirdi

Güney Kore, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un önemli silah fabrikalarını ziyaret ederek silah teknolojisinin geliştirilmesi ve savaş hazırlıklarının güçlendirilmesi çağrısında bulunduğu turun düzenlenmesinin arkasında “ihracat niyeti gibi birden fazla amaç olduğunu” belirtti. silahlar ve Seul ile Washington arasında planlanan askeri tatbikata yanıt.” İddia etti.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Koo Byoung-sam, düzenlediği basın toplantısında Kim’in üç günlük silah fabrikası gezisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Koo, Kim’in ülkedeki değerli silah fabrikalarını ziyaret edip teftiş ettiği tıbbın, Güney Kore ve ABD’nin Ağustos sonunda yapmayı planladıkları yıllık yaz tatbikatlarına denk geldiğini vurguladı.

Gezinin, Pyongyang yönetiminin Rusya-Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Moskova’ya silah ihraç edebileceği tartışmalarının da ardından geldiğine işaret eden Koo, “(Kim’in son denetimleri) ülkesinin savunma sektöründeki başarılarını, Seul ve Washington’un başarısını gösteriyor. Ortak askeri tatbikatlar, karşılık vermek ve silah satmak gibi birden çok amaca sahip görünüyor.” söz konusu.

Kim’den “savaş hazırlıklarını güçlendirme” vurgusu

Kim, 3-5 Ağustos tarihlerinde kıymetli silah fabrikalarını ziyaret ederek, ülkesinin silah teknolojisini geliştirmek ve savaş hazırlıklarını güçlendirmek için açıklamalarda bulundu.

Gezi kapsamında nükleer balistik füzeler için çeşitli sistemler üreten fabrikaları ziyaret eden Kim, adı açıklanmayan bir fabrikayı ziyaret ederek, “Bu fabrikanın Kuzey Kore’nin savaş hazırlığını mükemmelleştirmede önemli sorumlulukları ve görevleri var” dedi. terimini kullandı.

Kim, seyir füzeleri ve insansız hava araçları için motorların üretildiği fabrikada üretime hız verildiğini, bir diğer fabrikada ise ülke askerlerinin taşıdığı silahların modernize edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu