Haber

Gürcistan’da Meclis önünde düzenlenen protestoya güvenlik güçleri müdahale etti

Gürcistan Parlamentosu’nun “Yabancı Nüfuzun Şeffaflığına Dair” yasa taslağının onaylanmasına tepki göstererek parlamentoya giden yolu kapatmaya çalışan göstericiler, güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı.

“Yabancı Nüfuzun Şeffaflığına Dair” yasa tasarısının onaylanmasına tepki göstermek için akşam saatlerinde Gürcistan Parlamentosu’nda toplanan çok sayıda gösterici, güvenlik güçleri tarafından göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su kullanılarak dağıtıldı. parlamento.

Birkaç saat sonra yeniden meclis çevresinde toplanan göstericiler, meclis yolunu kapatmaya çalışırken güvenlik güçleri tarafından tazyikli su kullanılarak bir kez daha dağıtıldı.

Başkan Zurabishvili’nin yasaya tepkisi

ABD’de temasları bulunan Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, TBMM önünde toplanan göstericilere telekonferans yoluyla Tiflis’teki olaylara ilişkin bir konuşma yaptı.

Meclis tarafından onaylanan “Yabancı Nüfuzun Şeffaflığına Dair” yasanın aslında Rusya’nın “emriyle” hazırlanmış bir yasa olduğunu savunan Zurabişvili, “Bu yasa ne şekilde olursa olsun yürürlükten kaldırılmalı” dedi. söz konusu.

Kanuna karşı veto hakkını kullanacağını ifade eden Zurabişvili, “Bu kanunu veto edeceğimi ilk günden beri söyledim ve edeceğim” dedi. şeklinde konuştu.

Zurabishvili, söz konusu yasanın Gürcistan’ın Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile bütünleşmesine aykırı olduğunu, yasayı mecliste onaylamak için oy kullanan herkesin anayasaya aykırı olduğunu savundu.

“Yabancı Etkilerin Şeffaflığına Dair” yasa taslağının tartışılması

Gürcistan Parlamentosu’nda yabancı ülkelerin istihbarat faaliyetlerine ilişkin yasa tasarısı 3 ve 6 Mart’ta yapılan görüşmelerde milletvekilleri arasında çatışmalara neden oldu.

Daha önce iktidardaki “Gürcü Hayal” Partisinden ayrılan bazı milletvekillerinden oluşan muhalefetteki “Halkın İktidarı” Partisi’nin meclise sunduğu yasa tasarısı diğer muhalefet partileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Söz konusu yasaya karşı çıkan bazı muhalefet partilerinin temsilcileri, Halkın İktidar Partisi’nin sunduğu yasa tasarısının aslında “Yabancı Ajanlar Yasası”nın Rusya versiyonuna benzediğini öne sürerek onaylanmaması gerektiğini öne sürdüler.

Meclis önünde protesto devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu