Haber

Rusya, Alman diplomatları sınır dışı ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın Rus diplomatları sınır dışı etme kararına misilleme olarak Alman diplomatın da aynı şekilde sınır dışı edilmesine karar verildiğini duyurdu.

Rusya, Almanya’nın muhbir toplama faaliyetlerine karıştığı gerekçesiyle 30 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi kararına misillemede bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Berlin yönetiminin aldığı karara cevaben Alman diplomatların da aynı şekilde sınır dışı edilmesine karar verildiği bildirildi. Açıklamada, “Alman makamları bir kez daha Rus diplomatları toplu halde sınır dışı etme kararı aldı. Berlin’in, Rus-Alman ilişkilerinin diplomatik boyutu da dahil tüm yapısını meydan okurcasına bozmaya devam eden bu eylemlerini şiddetle kınıyoruz.”

Karar Alman büyükelçisine iletildi

Almanya’nın söz konusu adımına karşılık verildiği belirtilirken, “Rusya, Almanya’nın düşmanca eylemlerine karşılık olarak aynı kararı alarak Alman diplomatları Rusya’dan sınır dışı etti ve ülkemizdeki Alman diplomatik misyonlarının azami sayısını önemli ölçüde kısıtladı.” Kararın, 5 Nisan 2023’te Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Almanya’nın Moskova Büyükelçisi G. von Geyr’e ​​iletildiği bildirildi. – MOSKOVA

pazarlar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu