Haber

Sosyal medya hesapları için güvenlik ipuçları

Statista verilerine göre sosyal medya platformları büyüyor. Buna göre 2022 prestijiyle dünya çapında 4.6 milyar sosyal medya kullanıcısı varken 2027 yılında bu rakamın 6 milyara ulaşması bekleniyor. sosyal medya hesaplarınız için aynı şifreleri kullanın; her hesap için farklı, benzersiz ve güçlü şifreler kullanın.”

Statista’nın yayınladığı bilgilere göre büyüyen sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının 2027 yılında 6 milyara ulaşması bekleniyor. Bu durum dünya genelinde milyonlarca insanın vakit geçirdiği sosyal medya platformlarında hesap güvenliğini gündeme getiriyor. BYG Digital Kurucusu Mustafa Tatar, sosyal medya hesaplarının güvenliği konusunda değerli bilgiler paylaştı.

‘SOSYAL MEDYA ÇOK KOMPLE BİR YAPIDIR’

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sinin sosyal dokunun bir parçası haline gelen sosyal medyayı kullandığına dikkat çeken Tatar, sosyal medyanın günlük hayatın vazgeçilmez bir konumuna yükseldiğine dikkat çekti ve şunları kaydetti:

“Sosyal medya artık bir haber kaynağı, arkadaşlarla iletişim kurmanın ve etkileşime geçmenin en popüler yolu. Aile üyelerimizle günlük iletişimimizde bile artık sosyal medya gruplarını kullanıyoruz. Sosyal medyadan alışveriş yapıyor, tüketici yorumlarını inceliyor ve eğleniyoruz. Yani çok karmaşık bir yapıdan bahsediyoruz, yapılabilecek aktivite ve uygulama sayısı artıyor.

‘ARKA PLANDA BÜYÜK BİR SİBER SAVAŞ VAR’

Tatar, son yıllarda sosyal medya hesabı hack olaylarının çok arttığını belirterek, “Sosyal medya hesaplarımızı belki sorunsuz kullanıyoruz ama arka planda büyük bir siber savaş var. Bir yanda platformlar ve siber güvenlik uzmanları… siber saldırganlara karşı mücadele.Kullanıcı hataları siber saldırganların elini güçlendirir ve bu savaşta kazanabilirler.Bunun en önemli sebepleri yanlış şifre kullanmak,bilinmeyen linklere tıklamak veya sosyal medya ile cihazların güvenliğini sağlamamak gibi etkenlerdir. Hesaplar açık” dedi.

‘DM’DEN GELEN LİNKLERİ ASLA AÇMAYIN’

Sosyal medya hesap güvenliği ile ilgili çeşitli tekliflerde bulunan Tatar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En temel güvenlik önlemleri; sosyal medya hesaplarınız için 3. parti uygulamaları kullanmayınız. Sosyal medya hesaplarınız için aynı şifrelere sahip olmayınız; her hesap için farklı, özgün ve güçlü şifreler kullanınız. kimlik avı bildirimleri. Herhangi bir bağlantıya tıklamayın. Instagram’daki birincil güvenlik kuralı, DM’den gelen bağlantıları asla açmamaktır. Bu kişiler, cihazdaki belgelere tam erişim sağlayan berbat hedefli yazılımlar içerebilir. Tıklasanız bile, açılan linkte istenen bilgiler.Örneğin instagram asla direkt bildirim göndermez;instagram’ bildirimi ile gelen linklere tıklayarak bilgilerinizi girerseniz hesabınızın oburlar tarafından ele geçirildiği anlamına gelir.”

Mustafa Tatar, sosyal medyanın güvenli kullanımı için diğer önerilerini şöyle sıraladı;

“Sosyal medya platformlarında profilinizin ve paylaşımlarınızın sadece arkadaşlara açık olması mahremiyetin korunmasına yardımcı olacaktır. Hiç tanınmayan veya fake hesap olduğu anlaşılan hesaplardan gelen arkadaşlık istekleri siber suç riski oluşturabilir. Ayrıca güçlendirme vaatleri kısa sürede veya sosyal medya platformlarından duygusal ilgi talepleri “Bunlar çoğunlukla sahte hesaplardan geliyor. İmanınızı kazandıktan sonra paranızı veya kişisel bilgilerinizi isteyebilirler. Bu tür mesajlara itibar etmemek gerekiyor. Bunların dışında sosyal medya hesapları için güvenlik yazılımı kullanmak güvenliği artıracaktır.”

‘SOSYAL MEDYA ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ HALE GETİRİLMELİ’Tatar, “Şüpheli hesapları ve olağandışı yorum yapanları engelleyin.” “Şüpheli ve uygunsuz içerik ve hesapları, platforma para ve hediye teklif eden kişileri şikayet edin. Ayrıca ‘Hakkınızda yapılan şikayetleri gördünüz mü, yaptığınızda utanmadınız mı?’ “Bu tür bildirimler doğrudan dolandırıcılık ve hesabınızı çalmak içindir. Onlara itibar etmeyin” dedi.

Tatar sözlerine şöyle devam etti: “Hesap güvenliğini güçlendirmenin en değerli yöntemlerinden biri çift faktörlü kimlik doğrulama sistemidir. Platformlar bu özelliği sunar. Bu nedenle farklı bir cihazdan giriş yaptığınızda e- doğrulamayı etkinleştirmeniz değerlidir. mail,telefon veya aplikasyon ile bu doğrulama hesabın saldırıya uğraması durumunda hesabın tekrar açılabilmesi için hesabın sahibi olduğunuzun onaylanması anlamına gelmektedir.sosyal medyayı çocuklar için de güvenli hale getirmek gerekmektedir. anne babaları ilgilendiren denetim araçlarını kullanmak mutlaka gerekli.Böylece anne babalar günlük zaman limitleri belirleyebilir, çocuklarının kimleri takip ettiğini görebilir, paylaşımları hakkında bilgi sahibi olabilir.”

Tatar, BYG Digital’in siber güvenlik alanında profesyonel hizmetler verdiğini kaydetti. Çalınan sosyal medya hesaplarının kurtarılmasından, güvenilir sosyal medya yönetim hizmetlerine kadar pek çok alanda takviye sağladıklarını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu