Haber

Ukrayna: Putin gerçeklikle bağını kopardı, Rusya çıkmazda

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşmayla ilgili açıklama yaptı. Podolyak, Putin’in “gerçekle bağını kaybettiğini” söyledi.

Reuters’e konuşan Podolyak, Putin’in konuşmasının “gerçekle bağını kaybettiğini gösterdiğini” kaydetti. Podolyak, “O tamamen farklı bir gerçeklik içinde; Gerçekliğinde adalet ve uluslararası hukuk hakkında diyalog kurmamızın hiçbir yolu yok” dedi.

‘SAVAŞ ALANINDA SEÇİM VE RUSYA’DA BÜYÜYECEK’

“Rusya çıkmaza girdi” diyen Ukraynalı siyasetçi, Rusya’nın “en umutsuz durumda” olduğunu ve “Rusya’nın bundan sonra yapacağı her şeyin durumu daha da kötüleştireceğini” söyledi. Putin’in ‘kafa karışıklığı içinde olduğunu ve durumu tam olarak kavrayamadığını’ sözlerine ekleyen Podolyak, “Bu durum yakın gelecekte Rusya’yı daha da zora sokacaktır. Bu, savaş alanındaki ve Rusya’daki kaosun büyüyeceği anlamına geliyor.”

PUTİN NE DEMİŞTİ?

Putin, Federal Meclis’te ulusa hitaben yaptığı konuşmada, “Rusya, Donbass meselelerinin barışçıl çözümü için elinden gelen her şeyi yapıyor” dedi ve savaşı Batı’nın başlattığına dikkat çekti. ‘Rusya-Ukrayna savaşını başlatan tarafın Batı’ olduğunu’ ifade eden Putin, ‘Savaşı başlatan taraf Batı’ydı ve biz bu savaşı durdurmak için güç kullanıyoruz. Evimizi ve halkımızın hayatını koruyoruz ve Batı’nın istediği sınırsız hakimiyet.”

Putin ayrıca, Rusya’nın ‘ABD ile imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (START) katılımını askıya aldığını ancak anlaşmadan çekilmediğini’ açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu