Haber

Bayburt’ta düğün öncesi cirit yarışması düzenlendi

Ata sporunun yaşatıldığı Bayburt’ta düğün öncesi cirit yarışması düzenlendi. Köylüler ve düğüne katılan misafirler hem halay çektiler hem de cirit yarışmasını yakından takip ettiler.

Bayburt’un 9 atlı cirit takımından Kop Atlı Spor Muhtar Zikri Güçlü’nün oğlu Fatih Güçlü için kulüp oyuncuları cirit düğünü düzenledi. Eskiden köy düğünlerinin en önemli eğlencelerinden biri olan düğün ciritleri renkli görüntülere sahne oldu. Erzurum’dan gelen Aşkale Mert Dadaş Atlı Spor Kulübü de nikah cirit müsabakalarına katılmış, nikah öncesi Kop Atlı Spor Kulübü ile karşı karşıya gelerek cirit oynamıştır.

Eski usul köy düğünlerinin ve geleneklerinin hala yaşatıldığı Bayburt’ta yemekler köylüler tarafından kazanlarda pişirilirdi. Köy odasının ortasına gelen erkeklere ve gelin evinde eğlenen hanımlara pişmiş yemekler ikram edilirdi. Yemekten sonra düğün sahibine destek olmak için misafirlerden para toplanır, köyün adeti yerine getirilirdi. Toplanan parayı düğün sahibine takviye olarak vereceklerini söyleyen Kop Atlı Spor Kulübü Başkanı, “Bu para düğün sahibine katkı sağlamak için verilecek.

Bayburt meyhanelerinde davul ve zurna eşliğinde çalınmasının ardından cirit karşılaşmasının oynanacağı alana geçen davetliler merakla maçı beklemeye başladı.

Davul ve zurna eşliğinde sahaya gelen ciritçiler, son hazırlıklarını tamamladıktan sonra sahada yerlerini aldı. Kop Atlı Spor Kulübü Lideri Erkan Tokay, böylesine keyifli bir günde davetlerini geri çevirmeyip düğüne gelen Aşkale Mert Dadaş Spor Kulübü’ne teşekkür ederek, “Aşkale Mert Dadaş Atlı Spor Kulübü’ne teklifimizi kabul ettiği için çok teşekkür ederim. davet, hepsine hayırlı olsun.Böyle güzel bir günde bizleri yalnız bırakmadılar, onlar sayesinde varlar.” – BAYBURT

canik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu